
| Parameter | Value |
|---|---|
| Quiescent Current | 1 µA |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Dropout Voltage | 600 mV |
| Output Current | 200 mA |
| Output Type | Fixed |
| RoHS | Compliant |
| Max Input Voltage | 8 V |
| Load Regulation | 20 mV |
| Line Regulation | 0.3 %/V |
| Output Voltage | 2.8 V |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
Stock: 1798
Distributors
pcbx
Unit Price$0.12308
Ext.Price$0.12308
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.12308 | $0.12308 |
| 10 | $0.06154 | $0.61540 |
| 50 | $0.05507 | $2.75350 |
| 100 | $0.04928 | $4.92800 |
| 500 | $0.04536 | $22.68000 |
| 1000 | $0.04175 | $41.75000 |
| 3000 | $0.03842 | $115.26000 |
| 5000 | $0.03625 | $181.25000 |
| 10000 | $0.03420 | $342.00000 |
| 30000 | $0.03227 | $968.10000 |
